Hamkorlarimiz sizlar uchun biz darslar davomida hikoya qilgan mavzular bo‘yicha savollarni tayyorladi.
Vazifadagi har bir savol nafaqat astronomiya, matematika, fizika fanlari bo‘yicha bilimlaringizni, balki mantiqiy fikrlash qobiliyatingizni, umumiy bilimlaringiz va zehningizni ham aniqlashga yordam beradi.
UniSat 2.0: qizlar uchun nanoyo‘ldoshni yig‘ish va uchirish bo‘yicha dastur
Launch Your Dream!
UniSat — bu UNICEF O‘zbekiston, Tech4impact NNT va O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligining hamkorlikdagi dasturi.
UniSat missiyasi — qizlarda jamoada ishlash, omma oldida chiqishlar qilish, vaqtni samarali boshqarish, ijtimoiy moslashuvni oshirish bo‘yicha bilimlar va ko‘nikmalarni rivojlantirish. Bu ilm-fan, kosmik texnologiyalar, STEM-ta’limni ommalashtirish va keng jamoatchilik e’tiborini O‘zbekistonning ilg‘or yoshlari orasida texnologik sohalarda gender masalasiga jalb qilish dasturi.
Ishtirokchi qizlar dasturiy va apparat ta’minotini ishlab chiqish sohasidagi yetakchi mutaxassislardan CubeSat formatidagi haqiqiy nanoyo‘ldoshni yig‘ish va uni stratosferaga uchirishni o‘rganishadi, kosmik texnikani 3D-modellashtirish, kommunikatsiyalarni boshqarishning dasturiy bloklarini loyihalashtirish bo‘yicha bilimlarga va Linux ostiga dasturlashtirish asoslariga ega bo‘lishadi.
UniSat dasturidagi faoliyat qanday amalga oshadi?
- Siz turli fan sohalarining ekspertlari, kosmik texnologiyalar sohasida ishlaydigan muvaffaqiyatli ayollar bilan onlayn-sessiyalarda qatnashasiz, ular sizga o‘z muvaffaqiyatlari haqidagi hikoya qiladi va qizlar uchun murabbiylarga aylanadi
- Biz nanoyo‘ldoshlarni loyihalashtirish, dasturlashtirish va yig‘ish bo‘yicha onlayn va offlayn-seminarlarni o‘tkazamiz
- 20 nafar qiz Toshkentda InnoLab laboratoriyasida CubeSat’ni yig‘ish bo‘yicha stajirovkadan o‘tadi.
- Har biri 10 nafar ishtirokchi qizdan iborat 2 ta ekipaj 2023-yil bahorida o‘zlari yasagan CubeSat’ni stratosferaga uchirish bo‘yicha musobaqalarda qatnashadi.
Qanday qilib UniSat dasturining ishtirokchisiga aylanish mumkin?
Dasturda O‘zbekistonning istalgan hududidan 15 yoshdan 24 yoshgacha bo‘lgan qizlar qatnashishi mumkin. Maxsus ma’lumot va ko‘nikmalar talab qilinmaydi.
Biz sizlarni g‘aroyib sayohatga taklif etamiz. Innovatsiyalarni chetdan kuzatmang, ularni biz bilan birga yarating!
Uy vazifasi №1
Uy vazifasi #2
3D modellashtirish bo‘yicha birinchi darsda kubsatimiz korpusi yaratiladigan dastur haqida bilib oldingiz.
Avtomatlashtirilgan dasturlash tizimida – OnShape dasturida prototiplarni yaratish va 3D modelni loyihalashni o‘rganasizlar.
Uy vazifasi #3
Ishni CAD.OnShape dasturida davom ettiramiz
Uy vazifasi #4
Uy vazifasi #5
UniSat 2.0 barcha ishtirokchi qizlarni bilimlarning yangi bosqichida qutlaydi. Biz ushbu uy vazifasida savollarga javob berish qiziqarli bo‘lishi uchun qiziqarli kosmik mavzularni to‘pladik. Qani, boshladik!
Uy vazifasi #6
"KUBSATNING APPARAT KOMPONENTLARI VA KICHIK ELEKTR TIZIMLARI" mavzu bo'yicha vazifasi
STAGE 7
Uy vazifasi #7
Kubsat quyi tizimlarining elektr texnikasi. Tinkercad orqali eng sodda sxemalarni yaratish.
STAGE 8
Uy vazifasi #8
Ushbu uy vazifasida biz Arduino uchun dasturlar yozamiz
STAGE 9
Uy vazifasi #9
UniSat Software bilan tanishishda davom etamiz. Biz darsda TinkerCad dasturida asosiy algoritmik konstruksiyalarni ko‘rib chiqdik. Ushbu dasturlar kubsat datchigi ishlashi uchun zarur, shu bois amaliy vazifalar sizga UniSat’ning foydali yuklamasini prototiplash bilan tanishish imkonini beradi.
STAGE 10
Uy vazifasi #10
Bu safar TinkerCad dasturida loyihalar yaratamiz va CubeSat foydali yuklamasining ishini modellashtiramiz. Shuningdek, oldingizga, internetda kosmik radiatsiya hamda nanosun’iy yo‘ldoshning apparat komponentlari va kichik tizimlarini himoya qilishning muhandislik metodlari haqidagi materiallarni o‘rganib, 5-savolga javob berish vazifasi ham qo‘yilgan.
STAGE 11
Uy vazifasi #11
Mashg‘ulotlarimizning mavzulari CubeSat datchiklarini batafsil o‘rganishga bag‘ishlangan. Kubsat parvozining missiyasi datchiklarning to‘laqonli ishlashiga va biz yer ustidagi stansiyada qabul qiladigan ma’lumotlarga bog‘liq. Uzatiladigan to‘g‘ri ma’lumotlar siz o‘zingizning ilmiy hisobotingizda aks ettiradigan ma’lumotlar tahlilini (Data Analysis) shakllantiradi. Yangi uy vazifasi sizni kubsat prototipi uzatadigan ma’lumotlarni tahlil qilishga o‘rgatadi.
STAGE 12
Uy vazifasi #12
Arduino muloqot qilishni biladi, endi bizga o‘zaro ma’lumotlar almashish jarayoni qanday yuz berishi ma’lum. UniSat 2.0 o‘quv moduliga yakun yasaydigan uy vazifasi uchta vazifani o‘z ichiga olgan
STAGE 13
Uy vazifasi #13
Ushbu uy vazifasi ma’lumotlarni kodlash va uzatish usullari bilan bog‘liq mavzulardagi savollarni o‘z ichiga olgan. Siz axborotni ASCII tizimida qanday qilib kodlash mumkinligini, radioalmashinuv tili nima ekanini bilib oldingiz, endi siz kosmik apparatlar, teleskoplardan signal berilishi mumkin bo‘lgan masofaning dastlabki hisoblash ishlarini bajarishingiz mumkin.
STAGE 14
Uy vazifasi #14
Ushbu uy vazifasi kubsatning barcha kichik tizimlari qanday ishlashini o‘rganish bo‘yicha bizning o‘quv modulimizni yakunlaydi. Siz ma’lumotlarni uzatish usullari haqida ko‘plab qiziqarli narsalarni bilib oldingiz, axborotni kodlashni o‘rgandingiz va endi o‘zingizning radio almashuv alifboingizni ham yaratishingiz mumkin. Biz sizlar uchun aniq fanlar sohasida umumiy rivojlanish uchun yoki o‘z ixtiroingizni yaratish uchun ishlashingiz kerak bo‘lgan savollarni to‘pladik.
Albert Eynshteyn shunday deb yozadi: "Informatsiya sof ko‘rinishda – bu bilim emas. Haqiqiy bilim manbai – bu tajriba".

Наши тренеры подготовили вопросы для вас по темам, о которых мы рассказывали на наших первых уроках.
Каждый из вопросов задания определит ваши знания в области не только в астрономии, математики, физики, а также логику, общие знания и сообразительность.
UniSat2.0: программа для девушек по запуску наноспутника
Launch Your Dream!
UniSat — это совместная программа ЮНИСЕФ Узбекистан, ННО Tech4impact и Министерства инновационного развития Республики Узбекистан.
Миссия UniSat — развитие у девушек знаний и навыков командной работы, публичных выступлений, эффективного управления временем, повышения социальной адаптации. Эта программа популяризации науки, космических технологий, STEM-образования и привлечения внимания широкой общественности к гендерному вопросу в технологических сферах среди передовой молодежи Узбекистана.
Участницы научатся сборке и запуску в стратосферу настоящего наноспутника формата CubeSat у ведущих специалистов в области разработки программного и аппаратного обеспечения, получат знания по 3D-моделированию космической техники, проектированию программных блоков управления коммуникаций и основам программирования под Linux.
Как стать участницей программы UniSat?
Участие могут принять девушки в возрасте от 15 до 24 лет, из любого региона Узбекистана. Специального образования и навыков не требуется.
Мы приглашаем вас в невероятное путешествие. Не наблюдайте за инновациями со стороны, а будьте их создателями вместе с нами!
Что такое наноспутник, который вы вместе с командой соберете и запустите?
Спутники UniSat предназначены для учебных целей и оснащены несколькими камерами. Одна из камер снимает эллиптическое изображение Земли с разрешением 4K. Запущенные наноспутники UniSat сделают снимки Земли и соберут данные о составе света, газа и радиации для дальнейшего анализа учеными.
Как будет проходить работа в программе UniSat?
- Вы поучаствуете в онлайн-сессиях с экспертами из разных областей науки, успешными женщинами, работающих в сфере космических технологий, которые расскажут историю своего успеха и станут наставниками для девушек
- Мы проведем онлайн и оффлайн-семинары по проектированию, программированию и сборке наноспутников
- Команда из двадцати самых активных и ответственных участниц со всего Узбекистана будет отобрана экспертами и приглашена на практический курс по сборке UniSat в лаборатории InnoLab, в Ташкенте.
- 2 экипажа девушек, по 10 участниц, проведут соревнования по стратосферному запуску собранных ими CubeSat весной 2023 года.
Домашнее задание #1
Домашнее задание №2
На первом уроке по 3D моделированию вы узнали о программе, в которой будет создан корпус нашего кубсата.
В системе автоматизированного проектирования – программе  OnShape,  вы научитесь создавать прототипы и проектировать 3Д модели.
Домашнее задание №3
Продолжаем работу в в программе OnShape
Домашнее задание №4
Продолжаем работу в программе OnShape
Домашнее задание №5
UniSat 2.0 приветствует всех участниц на новой ступени ваших знаний. В этом домашнем задании мы собрали популярные темы, связанные с астрономией и космическими технологиями, чтобы вам было интересно отвечать на вопросы. Итак, поехали!
Домашнее задание №6
Задание по теме: АППАРАТНЫЕ КОМПОНЕНТЫ И ЭЛЕКТРИЧЕСКИЕ ПОДСИСТЕМЫ КУБСАТА
STAGE 7
Домашнее задание №7
Электротехника подсистем  кубсата. Создание простейших схем в TinkerCad
STAGE 8
Домашнее задание №8
В этом домашнем задании мы пишем программы для Arduino
STAGE 9
Домашнее задание №9
Продолжаем знакомиться с UniSat Software. На уроке мы практиковали основные алгоритмические конструкции в TinkerCad. Эти программы необходимы для работы датчиков кубсата, поэтому практические задания позволяют вам ознакомиться с прототипированием полезной нагрузки UniSat.
STAGE 10
Домашнее задание №10
На этот раз создаем проекты в TinkerCad и моделируем работу полезной нагрузки CubeSat. Перед вами также поставлена задача ответить на вопрос № 5, изучив материалы в интернете о космической радиации и инженерных методах защиты аппаратных компонентов и подсистем наноспутника.
STAGE 11
Домашнее задание №11
Темы наших занятий посвящены подробному изучению датчиков CubeSat. Миссия нашего запуска зависит от полноценной работы датчиков и данных, которые мы будем получать на наземную станцию. Корректность передаваемых данных будет формировать аналитику данных (Data Analysis), которые вы будете отражать в своем научном отчете.
Новое домашнее задание научит вас анализировать данные, которые выдает прототип кубсата.
STAGE 12
Домашнее задание №12
Arduino умеет общаться, и теперь нам известно, как происходит процесс обмена данными. Домашнее задание, которое подводит итоги учебного модуля UniSat 2.0, содержит три задания
STAGE 13
Домашнее задание №13
Это домашнее задание включает вопросы на темы, связанные со способами кодирования и передачи данных. Вы узнали как можно кодировать информацию в системе ASCII, узнали, что такое язык радиообмена и можете сделать предварительный расчет расстояния, откуда может подан сигнал с космических аппаратов, телескопов.
STAGE 14
Домашнее задание №14
Это домашнее задание завершает наш учебный модуль изучения функционирования всех подсистем кубсата. Вы узнали много интересного о способах передачи данных, научились кодировать информацию и даже можете создать свой алфавит радиообмена. Мы собрали для вас вопросы, над которыми будет интересно поработать для общего развития в сфере точных наук или для создания собственного изобретения. Как пишет Альберт Эйнштейн: "Информация в чистом виде — это не знание. Настоящий источник знания —это опыт".
55 часовая программа
Что вы будете изучать в рамках нашей программы Space Talents?
- Командообразование и планирование времени;
- Введение в предварительный дизайн спутника и 3D моделирование;
- Интеграция программного обеспечения и сборка оборудования;
- Инженерный подход к проектированию и разработке UniSat;
- Европейский стандарт космической промышленности, используемый UNISAT (ECSS);
- Аналитика данных и много других интересных предметов
Вы получите знания о проектировании печатных плат, электротехнике, космической инженерии, интернете вещей и беспроводной связи.
Вы сами составите план полета и запустите свой наноспутник с действующей площадки в Узбекистане, под наблюдением специалистов из аэронавигационных служб. Для всех любителей космоса по всему миру будет вестись прямая трансляция этого грандиозного события. Станьте частью нашей команды, и вы станете частью космической истории Узбекистана!